Hadi Araştıralım

Uluslararası Öğrenci Topluluğu Ifworld Guide

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ TOPLULUĞU IFWORLD GUİDE

HAKKINDA

logo

 

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencileri olarak, uluslararası anlaşmalarımız sayesinde okulumuza gelen yabancı öğrencilerle Türk öğrenciler arasında çeşitli aktivite ve organizasyonlar düzenleyerek kültür köprüsü kurmak; öğrencilerimizin global dünyadaki işletme prensiplerinde ufkunu açmak, dönem boyunca çeşitli dil ve kültür eğitimleri vermek adına bu projeyi başlattık ve yıl boyunca çalışmalarımızı sürdürdük.
Bahsi geçen ofis fakültemizin Uluslararası Öğrenci Ofisi (IF World Guide / İşletme Fakültesi Uluslararası Öğrenci Topluluğu) olarak 1.5 yıl önce kurulan ve öğrencilerden oluşan bir ekiple sizlere yardım etmek için Kültür Kulübü çatısı altında hayata geçmiş bulunmaktadır.
Amacımız, fakültemizi yerel bir kurum olmaktan çıkartıp, bir dünya kurumu haline getirirken,okulumuzda okuyan arkadaşalarımıza da uluslararası bakış açısı kazandırmaktır.Bu bakış açısı bizlere hem iş hem özel hayatımızda büyük avantajlar kazandırmaktadır.Şu an için bu ofisin üç temel fonksiyonu bulunmaktadır:
– Değişim öğrencilerine uyum süreçlerinde yardımcı olmak,kaldıkları süre boyunca her türlü ihtiyaçlarını karşılamak,Türk öğrencileri ile aralarındaki iletişim kopukluğunu çeşitli etkinlikler aracılığıyla gidermek, – Çeşitli ücretsiz eğitimler ve dil değişim programları ile öğrencilerimizin dil alanındaki eksikliklerini gidermek ve onları günümüzün global iş hayatına daha hazır hale getirmek, – Fakültemiz öğrencilerinin yurtdışı plan ve projeleriyle (Erasmus+, AIESEC, Interrail..) ilgili rahatça bilgi sahibi olabilecekleri bir platform oluşturmak.
Bu amaçlarla çıktığımız yolda bugüne kadar neler yaptık?
12346536_913880435355931_4181342824203234775_n Ücretsiz yabancı dil eğitimleri:
İspanyolca eğitimi Barcelona‟da Erasmus‟unu tamamlayıp aramıza katılan IF World Guide Eş Başkanı Canberk Kaygan tarafından verildi,
1 hafta Fransızca sesler ve fransızca giriş dersi Fransız değişim öğrencisi olan arkadaşımız Helene Roy tarafından verildi,sonrasında topluluğumuzun Eğitim Koordinatörü Elif Ekinci tarafından derslere devam edildi.
Değişim öğrencimiz Meltem Güneş tarafından da Almanca dersleri verildi.

IMG_9443 12321624_913435795400395_2366200050497285066_n

 

 

 

 

 

 

 

 Aktiviteler:
‟‟Turkish Night‟‟ etkinliğimiz ile değişim öğrencilerimize zengin Türk mutfağını tanıtırken aynı zamanda fasıl ve dans şovları ile de klasik eğlence anlayışımızı tanıtma fırsatı yakaladık.
Geçen dönem fakültede ilkini gerçekleştirdiğimiz ‘’International Day’’ etkinliğimizi bu dönemde „‟All around the World Meeting‟‟ kapsamında düzenledik. Birçok ülkeden gelen değişim öğrencileri fuaye alanındaki stantlarda bizlere ülkelerini,kültürlerini ve üniversitelerini tanıttılar.Fakültemiz öğrencileri o kültüre ait yemekleri tadarken aklındaki sorulara cevap bulma imkanı yakaladılar.Aynı zamanda gezip görmeyi kendine felsefe edinmiş değerli bloggerlar, gezginlerimizden bu zamana kadar yaptıkları yolculuklukları hakkında fikir sahibi olduk.
Yoğun ve yorucu geçen Internatıonal Day hazırlık sürecinden sonra dönemimizin kapanış etkinliği olan ‘’Karaoke Night’’ı gerçekleştirdik. Her dilden şarkıları değişim öğrencilerimizle seslendirip dönemin stresini attık.
Yine bir ilki gerçekleştirdiğimiz yabancı ve Türk öğrenciler arasında futbol turnavası düzenledik, bu turnuva hem dosltuk hem de tatlı rekabet içinde daha çok kaynaşmamızı sağladı.

1897923_957438524333455_3551045428445771473_n
Haftada bir kez Speak Up! adını verdiğimiz İngilizce konuşma sınıflarında 60 dakika boyunca Türkçe konuşmanın yasak olduğu, mentör eşliğinde önceden belirlenen bir konu üzerine, kendini İngilizcede yetersiz hisseden arkadaşlarımızla hem eğlenerek hem de öğrenerek atölyeler gerçekleştirdik.
Fakültemize gelen değişim öğrencilerine adaptasyon süreçlerinde yardımcı olmak için ‘’ Welcome Team’’
kurduk.Her değişim öğrencisine buddy sağladık.Buddyler aracılığıyla ülkemize gelmeden önce onlara ulaşıp ön bilgilendirme yaptık. Havalimanından karşılayıp, kalıcak yer bulmaları, şehri daha yakından tanımaları ve diğer tüm işlemlerine yardımcı olduk. Bu ekiple birlikte onların İstanbul‟daki yaşamlarını kolaylaştırdık.
‘’Turkish Challenge Movie’’ projemizle yabancı öğrencilerimize Erasmus süreçlerinin sonunda tekerleme ve Türkçe olarak adlarını,nereli olduklarını söyleterek dilimizi ne kadar öğrenmiş olduklarını keyifle bir şekilde gördük. “How does it feel like to be an erasmus student in Istanbul” başlığı altında değişim öğrencilerimizle hem eğitim hem eğlence alanına dahil sorduğumuz birkaç soru ile röportaj gerçekleştirdik ve bunları facebook hesabımızda paylaştık.
Türk şirket kültürünü görmek amacıyla Mavi Jeans Çerkezköy fabrikasına gezi düzenledik.
Erasmus+ ile yurtdışında eğitim alacak öğrencilerimizin hazırlanma sürecinde onlara yardımcı olmak,akıllarındaki tüm sorulara cevap bulmak amacıyla daha önceden Erasmus yapmış olan Gelen Ögrenci Koordinatörümüz ve Eğitim Koordinatörümüz Erasmus Guide hazırladılar, tüm süreci baştan sona açıkladılar. Ayrıca daha önceden çeşitli ülkelerde Erasmus yapan türk arkadaşlarımıza, gittikleri ülkelere ve Erasmus süreçlerine dahil soruları içeren röportajlar gerçekleştirip, sosyal medya hesaplarımızda paylaştık. Böylece gidecek her arkadaşımız, özel olarak gideceği ülke hakkında birinci ağızdan bilgi sahibi olabildi.
Yaptığımız tüm bu etkinlikler bize birçok ülkeden dost kazandırdı, gideceğimiz herhangi bir şehirde bir tane de olsa kapımız oldu. Farklı kültürleri tanıyıp, aynı ortak değerleri içeren bir kültürde harmanlandık. Her etkinliğin sonunda anladık ki sınırlar sadece zihnimizde ya da harita üzerinde.
Sende, hiç gitmediğin ülkeden bir arkadaşın, dostun olmasını istersen, bizlerle dil becerini geliştirmek ve çeşitli aktivitelerimizle sosyalleşmek, en önemlisi değer katmak ve ortak kültürümüzün bir parçası olmak istersen seni de ailemize bekliyoruz. Unutma ki odak noktamız sadece yabancı arkadaşlarımız değil, dil bilmesen bile gel, eminiz ki üniversite hayatında unutamayacağın anılar inşa edeceksin.
Bizleri daha yakından tanımak, etkinliklerimizden haberdar olmak ve kendini daha çok geliştirebilmek için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutma! Ayrıca ofisimize gelip bizlerle bizzat tanışabilirsin.

YÖNETİM EKİBİ

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ETKİNLİKLERİMİZ

Yorum Yok

Add your review