kubbe-1080x300

İ.Ü.
İşletme Fakültesi

İşletme, mal ve hizmet üreten kurumlarda verimi artırmak için planlama, üretim, yönetim, denetim, para kaynakları, muhasebe, satış, pazarlama konularında bilgi ve beceriye sahip yöneticiler yetiştiren bir bölümdür.

Türkiye’de bir sürü İşletme bölümü, hatta İstanbul Üniversitesi’nde bile 3 tane işletme Bölümü var. Bunların arasındaki farklar neler? Hangisini tercih etmeliyim?

Doğru. İşletme her üniversitede mutlaka bulunuyor. İstanbul Üniversitesi dahilinde de İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyelerinde işletme bölümleri var. Ama işletmeyi İşletme Fakültesi’nde okumak vizyonu, misyonu, sunduğu imkanları ve tarihi ile bir ayrıcalıktır.

Kurucu dekanımız Sn. Mehmet Oluç okulumuzun kuruluş amacını şu cümlelerle anlatmıştı:

“Yurdumuz gün geçtikçe sanayileşmekte, geleneksel üretim alanlarımızdan tarımda da teknik yenilikler yavaş da olsa yer almaya başlamış bulunmaktadır. Orta ve büyük işletmeler doğru gidildikçe. Bunların üretim işlerini planlayacak, muhasebelerini çeşitli yönlerden örgütlendirecek ve iyi bir denetim ve yönetim düzeni kuracak, pazarlama, finanslama, insancıl ilişkilerle ilgili sorunlarını çözecek teknik bilgilere ve yönetim yeteneklerine sahip gençlerin yetiştirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Herşeyi bilen adam yerine uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç her gün daha çok duyulacaktır. İşletme Fakültesi yurdun en iyi beyinlerine sahip gençleri bulup eğiterek ülkenin bu alandaki ihtiyacını karşılamayı amaç edinen bir Fakülte olacaktır. Kafasına, çalışma gücüne güvenen ve yurdun meydan okuyucu, sorunlarını çözmeğe kararlı genç elemanların en iyi şekilde yetiştirmek İşletme Fakültesinin temel amacı olacaktır.”

Ayrıca İşletme Fakültesi’nin diğer fakülteler daha fazla artı yönü bulunmakta:

Avrupa’da işletme alanında ilk lisansüstü eğitimi veren İşletme İktisadı Enstitüsü’nü bünyesinde barındırıyor
Türkiye’nin ilk işletme fakültesidir. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 50.yılını kutlamıştır.

İşletme alanındaki ilk kürsüleri (anabilim dalları) kurmuş ve birçok enstitüye ev sahipliği yapmaktadır.
Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında uluslararası kalite belgesi olan AACSB akreditasyonunu alan ilk fakültedir.
Daha fazlası için: http://isletme.istanbul.edu.tr/?p=6681

İletişim

Merak ettiklerinizi bize sorun. En kısa zamanda size dönüş yapacağız.