PELİN BAYKAN | PAZAR SOHBETLERİ

 

Yaz boyunca harika sosyal medya kampanyaları ile Anlatan Eller projesini devam ettiren ve bir çok insanı ”Duyarlı Duyan Toplum” hakkında bilgilendiren proje kurucusu Pelin Baykan ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Sosyal girişimci Pelin’in hikayesi ve genç yaşında yaptığı projesi bize ilham oldu. Kendi ismiyle açtığı YouTube kanalında paylaştığı videolar ile sağır-işitme engelli topluma matematik öğreten Pelin’in röportajı sizlerle…

 

 

 

 

Öncelikle merhaba Pelin nasılsın?                                                                                                                                                                                                                                  Merhabalar! Bomba gibiyim…

Söyle başlayalım, bize biraz kendinden ve Anlatan Eller projesinden bahsedebilir misin?
6 Aralık 1994 doğumlu İstanbul Üniversitesi Matematik Bölümünden mezun olmuş matematiğe aşık, aşırı sorgulayıcı ve takık bir insan modeliyim. Kendimden en kısa ve net bu şekilde bahsedebilirim sanırım. Anlatan Eller projesine gelecek olursak, TİD yani Türk İşaret Dili destekli işitme engelli-sağır topluma ilk olarak matematik eğitimi verdiğimiz bir sosyal sorumluluk projesi.

Peki böyle bir projeye başlamak nasıl aklına geldi yani neden Anlatan Eller?
Anlatan Eller’in başlama hikayesi çok minnoş bunu anlatmayı çok seviyorum. Çünkü tesadüflerin yeri çok fazla. Bir gün sağır arkadaşım Cem benden, ona matematik anlatmamı istedi. İlk başta çok mutlu olsam da biraz korktum. Nasıl anlatabileceğimi bilmiyordum çünkü. Her neyse ben korku, mutluluk, heyecan üçlüsü içerisinde günlerimi geçirdikten sonra kitaplarımızı aldık ve çalışmaya başladık. Hayatımın en keyifli dersiydi diyebilirim. Dersten sonra Cem ile bir selfie yaptık durur muyum paylaştım sosyal medyada. Hayatımın en güzel deneyimini yaşamışım yazdım da yazdım yorum kısmına. İşaret dili ile matematik anlattım çok mutluyum falan filan. İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği’nden Onur Cantimur fotoğrafın altına yorum yazdı. İşitme engelli-sağır bireylerin matematik alanında zorluk yaşadıklarını yazmıştı. Hemen araştırmaya başladım. İletişime geçtim ve evet matematik alanında bir problem vardı. Bu problemi çözme görevini üstlenmeyi seçtim ve Anlatan Eller başlamış oldu.

 

Projenin oluşma süreci nasıldı, ne gibi sıkıntılar yaşadın?
Engelli KPSS’ye girerek memur olmak isteyen çok fazla işitme engelli-sağır bireyin mevcut olduğunu gördüm ve ilk olarak EKPSS’nin matematik alanında hazırlık yapmaya karar verdim. Kısa bir video hazırladım. Kendimi anlattım, ne yapmak istediğimi anlattım işaret dili ile tabii ki. Bu hazırladığım video pek çok yerde paylaşıldı ve bu sayede çevremden çok uzakta olan sağır bireylerle iletişim kurabilmemi sağladı. Fakat temelde ciddi bir problem olduğunu gördüm. Matematikten korkulduğunu ve sevilmediğini gördüm. Projenin düşündüğümden çok daha büyük sorumluluk istediğini o an fark ettim ve hayatımı buna adamaya karar verdim. Ani ama asla pişman olmayacağım bazı kararlar aldım. Projeyi oturdum en başından düşündüm, yazdım ve işe koyuldum. Bunu yapmak istiyordum ama nasıl yapacağımı bilmiyordum bu tabii ki yaşadığım en büyük sıkıntıydı. Ama hep kendime güvendim ve bana güvenen insanlara güvendim. YouTube’da sadece müzik dinlerken bir baktım YouTube’a ders videosu yüklemeye başlamışım. Araştırarak, sorarak, soruşturarak hep bir şeyler öğrenmeye başladım. Her yeni gün bilgiyle besleniyordum ve Anlatan Eller’i besliyordum. Eksik olduğum çok fazla şey var mesela deneyimleyemediğim. Deneyimlemiş olan insanlarla bir araya gelerek sıkıntılarıma çözüm bulmaya çalışıyorum. Hep ‘eksik olsun ama yanlış olmasın’ düşüncesi ile yaklaşıyorum her şeye. Bu yüzden biraz daha durağan bir halde ilerliyorum.

Peki artıları, eksileri?
Yaşadığım sıkıntılar üzerinden artısını eksisini tartışacak olursak eğer şöyle söylebilirim. Her yeni gün faydamın dokunduğu farklı bir bireylerle tanışmak yaşadığım sıkıntıların en büyük artısı. Sakin kalamama, heyecanlı olma ve her şeye ağlama gibi bir özelliğim var. Yaşadığım sıkıntılar beni en çok böyle etkiliyor işte. Bu da en büyük eksisi. Kendimi fazla üzüyorum sanırım. Ama sonra yarattığım ve yaratacağım etkiyi düşündükçe hepsi geçiyor.

İşitme engelli-sağır bireylerle nasıl bir araya geldin, onların bu ihtiyacını nasıl keşfettin?
Benim işitme engelli-sağır toplumla bir araya gelmem tamamen bireysel içten olan bir istekti. Sağır toplumun bu matematik eksikliği ihtiyacını ve diğer birçok ihtiyacını ise onların içinde olduğum için, sağır kültürünün farkında olduğum için keşfedebildim ve keşfetmeye de devam ediyorum.

Ülkemizi düşündüğümüz zaman ne yazık ki işaret dili bilen sayısı çok çok az. Sen neden işaret dili öğrenmek istedin?
Tek bir kelimeyle ifade edeceğim: iletişim. İşiten bireyler olarak kendi aramızda konuşarak iletişim kurabiliyoruz. Sağır bireyler de işaret dili kullanarak kendi aralarında bir iletişim sağlayabiliyor. Neden işiten ve sağır iletişim kuramasın diyerek başladım ben bu yola. İyi ki de başlamışım. Hayatımın en büyük ‘iyi ki’ si işaret dilini öğrenmeye başladığım gündür.


Projenin devamında ne yapmayı düşünüyorsun? YouTube’da devam mı yoksa bir okul açmak gibi planın var mı?
Projenin devamında yapmak istediğim her şey madde madde sıralanmış bir şekilde başucumda her yeni gün eksilerek, artarak duruyor. YouTube’dan tabii ki her zaman devam olacak. Ama uzun ve kısa vadede yapmak istediklerimi Anlatan Eller projesini takip ederek öğrenebilirsiniz demek istiyorum.

Diğer girişimcilik alanlarına göre sosyal sorumluluk alanında girişimci olmanın ne gibi artı eksileri var?
Sosyal sorumluluk alanında yaratacağınız fayda çok önemli. Kitleyi doğru belirleyebilme, doğru yaklaşım bunlar çok önemli. Kitlenin size doğru dönüşler vermesi gerekiyor ki siz yaptığınız işin ne kadar doğru ne kadar yanlış olduğunu görebilin ve buna göre farklı şemalar oluşturabilin. Tamamen iletişim. Anlatan Eller, eğitim ve iletişimi bir araya getiren bir sosyal sorumluluk projesi. Her anlamda eğitim problemli, iletişim problemli artısı eksisi sizin yorumunuza kalsın.

Röportaj: Zeynep Gündüz

Recent Posts
İletişim

Merak ettiklerinizi bize sorun. En kısa zamanda size dönüş yapacağız.