İşletme, mal ve hizmet üreten kurumlarda verimi artırmak için planlama, üretim, yönetim, denetim, para kaynakları, muhasebe, satış, pazarlama konularında bilgi ve beceriye sahip yöneticiler yetiştiren bir bölümdür.

Türkiye’de bir sürü İşletme bölümü, hatta İstanbul Üniversitesi’nde bile 3 tane işletme Bölümü var. Bunların arasındaki farklar neler? Hangisini tercih etmeliyim?

Doğru. İşletme her üniversitede mutlaka bulunuyor. İstanbul Üniversitesi dahilinde de İşletme Fakültesi, İktisat Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi bünyelerinde işletme bölümleri var. Ama işletmeyi İşletme Fakültesi’nde okumak vizyonu, misyonu, sunduğu imkanları ve tarihi ile bir ayrıcalıktır.

Kurucu dekanımız Sn. Mehmet Oluç okulumuzun kuruluş amacını şu cümlelerle anlatmıştı:

“Yurdumuz gün geçtikçe sanayileşmekte, geleneksel üretim alanlarımızdan tarımda da teknik yenilikler yavaş da olsa yer almaya başlamış bulunmaktadır. Orta ve büyük işletmeler doğru gidildikçe. Bunların üretim işlerini planlayacak, muhasebelerini çeşitli yönlerden örgütlendirecek ve iyi bir denetim ve yönetim düzeni kuracak, pazarlama, finanslama, insancıl ilişkilerle ilgili sorunlarını çözecek teknik bilgilere ve yönetim yeteneklerine sahip gençlerin yetiştirilmesi gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Herşeyi bilen adam yerine uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç her gün daha çok duyulacaktır. İşletme Fakültesi yurdun en iyi beyinlerine sahip gençleri bulup eğiterek ülkenin bu alandaki ihtiyacını karşılamayı amaç edinen bir Fakülte olacaktır. Kafasına, çalışma gücüne güvenen ve yurdun meydan okuyucu, sorunlarını çözmeğe kararlı genç elemanların en iyi şekilde yetiştirmek İşletme Fakültesinin temel amacı olacaktır.”

Ayrıca İşletme Fakültesi’nin diğer fakülteler daha fazla artı yönü bulunmakta:

Avrupa’da işletme alanında ilk lisansüstü eğitimi veren İşletme İktisadı Enstitüsü’nü bünyesinde barındırıyor
Türkiye’nin ilk işletme fakültesidir. 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde 50.yılını kutlamıştır.

İşletme alanındaki ilk kürsüleri (anabilim dalları) kurmuş ve birçok enstitüye ev sahipliği yapmaktadır.
Türkiye’de devlet üniversiteleri arasında uluslararası kalite belgesi olan AACSB akreditasyonunu alan ilk fakültedir.
Daha fazlası için: http://isletme.istanbul.edu.tr/?p=6681

AACSB akreditasyonu tam olarak da bu anlama geliyor! İşletme Fakültesi’nde verilen eğitim, AACSB tarafından incelenmiş ve akreditasyon onayı verilmiştir. (http://www.aacsb.edu )

İşletme Fakültesi’nde %100 İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki ayrı program bulunmaktadır. Programlar arasında yatay geçiş yapmak kontenjanlar ve İÜ kurallarına bağlı olarak mümkündür.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yeterli not ortalamasını tutturan öğrenciler, diledikleri takdirde ilgili bölümün kontenjan kısıtları çerçevesinde istedikleri bölümlerde çift ana dal programlarını (ÇAP) tamamlayabilmektedir.

Aynı şekilde gerekli koşulları sağlamak kaydıyla İÜ’nün çeşitli bölümlerinde okumakta olan başarılı öğrenciler İşletme Fakültesinde çift ana dal yapmak için başvurabilirler.

İÜ içi yatay geçiş işlemleri başvuruda bulunan öğrencilerin not ortalamalarının sıralanması temelinde, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

İşletme Fakültesi’nde 9 farklı ana bilim dalında, bir işletmecinin ihtiyacı olan tüm dersler okutulmaktadır. Bu ana bilim dalları Finans, İnsan Kaynakları Yönetimi, Muhasebe, Örgütsel Davranış, Pazarlama, Sayısal Yöntemler, Üretim ve Ticaret Hukuku‘dur.

İşletme Fakültesinde alınan derslere linkten ulaşılabilir.

AACSB akreditasyon kriterleri ve İşletme Fakültesi gelenekleri doğrultusunda derslerimizin tamamı doktoralarını ilgili ders alanlarında yapmış öğretim görevlileri, yardımcı doçentler, doçentler ve profesörler tarafından verilmektedir.

Akademik programlarda verilen her bir dersin, dersi veren akademisyenin uzmanlık konusunu gösteren doktora alanlarıyla uyum göstermesi çok önemlidir. İşletme Fakültesinde, doktorasını İşletme Mühendisliği, Sayısal Yöntemler, İktisat, Finans, Yönetim ve Organizasyon, İşlemler Yönetimi, Hukuk alanlarında yapmış akademik personeller bulunmaktadır. Akademik kadronun tamamına linkinden ulaşılabilir.

Düşük olmasının sebebi olarak; yeni okulların açılması, yeni bölümlerin artması ve İstanbul Üniversitesi’nin çok fazla kontenjan ayırmasını gösterebiliriz. Bununla beraber bölümün lokasyonu bunda etkili olmaktadır.

Unutulmaması gereken nokta ise, fakülte puanlarını üniversitelerin değil öğrencilerin belirlediğidir. Fakültede verilen eğitim, ÖSYM puanı ile ölçülmemelidir.

İşletme Fakültesi, İÜ Avcılar kampüsündedir. Yerleşim olarak İstanbul’un bir nebze dışında kalmakla beraber 7 gün 24 saat ulaşım mümkündür.

İÜ Avcılar Kampüsü’nde İşletme Fakültesi, Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi, Teknokent ve İÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta ve tenis kortları olanaklarına sahiptir. Bu kampüste Üniversiteye ait bir ana okulu ve kreş de bulunmaktadır.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin barınma ihtiyaçları kampüs içerisinde çeşitli bölgelerde bulunan yurtlar ile giderilmektedir. İÜ kampüslerindeki yurtlar öğrencilerimizin fiziksel anlamda nitelikli mekan ihtiyacını karşılamaktadır.

İşletme öğrencileri için Avcılar Kampüsü içinde yurt imkanları bulunmaktadır. Dört kişilik eşyalı, banyolu odalar, çalışma mekanları, çamaşır ve ütü odaları, TV, telefon, internet, kafeterya, güvenlik ve temizlik olanaklarına sahip İÜ yurtlarından faydalanabilirsiniz.

İşletme Fakültesi yeni mezun dönemleri, mezuniyetleri sonrasında ilk altı ay içerisinde, askerlik görevini yapmaya karar veren mezunlarımız hariç, 100% oranında iş bulmaktadırlar. İşletme Fakültesi mezunları arasında, kendisi çalışmamayı tercih eden mezunlarımız dışında herhangi bir işsizlik problemi bulunmamaktadır.

Öncelikle belirtilmek zorundayız ki Avcılar’da okumak, Avcılar’da yaşama zorunluluğu getirmemektedir. Avcılar, 7 gün 24 saat ulaşıma açık bir öğrenci kentidir. Göl ile denizi aynı ilçe içerisinde bulundurmakla, eşsizdir. Çevresinde bir çok AVM, kafe ve açık alan bulunmaktadır.

Yine de Avcılar’da yaşamak istemeyen öğrenciler için, Avcılar’da okumak bir sorun teşkil etmeyecektir.

İÜ kampüslerinde öğrenci ve personelin yemek ihtiyacı her fakültede bulunan yeme-içme yerlerinde ve yemekhanelerde karşılanmaktadır. Yemekler fiyat açısından uygun ve lezzetlidir.

İşletme Bölümü’nde okuyan öğrenciler, İÜ öğrencilerine sağlanan tüm sosyal haklardan yararlanabilirler. İÜ kampüslerinde öğrenciler, istedikleri sosyal aktiviteyi yapma fırsatına sahiptir. Üniversitenin spor olanaklarından yararlanabilir veya öğrenci kulübü yelpazesinden bir kulübe üye olup etkinliklerine katılabilirler ve işte orada devreye Kültür Kulübü olarak biz giriyoruz!

Okul içinde ve dışında birçok etkinlik organize ediyoruz. Yıl içerisinde ünlülerle söyleşiler, edebiyat haftası gerçekleştiriyor, partiler ve İstanbul Moda Rehberi’ni düzenliyoruz. Kültürel anlamdaki etkinliklerimiz bunlarla sınırlı değil tabii ki. Kulübümüzün içerisinde bulunan 14 aktif topluluğumuz ile hafta içi her gün atölyeler düzenliyor, gösteriler ve sergiler gerçekleştiriyoruz. Topluluklarımız; Dans, Tiyatro, Felsefe, Sosyal Sorumluluk, Müzik, Fotoğraf, Üç Nokta Dergisi, Fanzin, Sinema, Türk Sanat Müziği, Radyo, Resim, Moda, Uluslararası Öğrenci ve Kişisel Gelişim Topluluğu ile kendinize bir şeyler katabilir okul içerisinde eğlenebilirsiniz!

Okul içinde yapabileceğim aktiviteler neler?

Topluluklarımız içerisinde ilgi alanınız veya katılmak istediğiniz bir atölye ve eğitim varsa ücretsiz olarak kulübe üye olarak okuldan zevk alabilir, kendinize bir şeyler katabilirsiniz. Kendini Tanıman İçin Kültür Kulübü!

kubbe-600x800
İletişim

Merak ettiklerinizi bize sorun. En kısa zamanda size dönüş yapacağız.